Modem / Router

Modem Router Nedir?

Benzer özelliklere sahip olmalarına karşın tamamen farklı işlevlere yanıt veren ürünler olan modem ve router seçenekleri; özünde Wi-Fi ağı ile alakalı donanımlardır. Bu ürünler arasındaki farkları daha iyi anlamak adına öncelikli olarak modem nedir sorusuna yanıt vermek daha sağlıklı olacaktır. Modem, internet bağlantısını merkezi bir sağlayıcı üzerinden lokal bir konuma taşıyan aygıtlardır. Çalışma prensibi olarak telefon hatları üzerinden bağlantı kuran modemler, internet bağlantısını dışarıdan eve ya da iş yerine getiren donanımlardır.

Bunun yanı sıra kullanıcıların sık sık sorduğu “Router nedir” ve “Router ne işe yarar” gibi sorulara da çeşitli şekillerde yanıt vermek mümkündür. Router ise merkezi bir sağlayıcıdan modem aracılığıyla yerele getirilen bağlantının ortamda dağıtılmasını kolaylaştıran donanım olarak tanımlanır. Daha basit bir dille anlatmak gerekirse router, eve modem aracılığıyla getirilen internet bağlantısının evin tamamına kablosuz olarak dağıtılmasını kolaylaştıran dağıtıcı donanımdır. Bu noktada, modem router olarak da adlandırılan ve iki işlevi tek bir donanım dahilinde bir araya getiren ekipmanlar da mevcuttur.

 

Modem ve Router Hangi Amaçlarla Kullanılır?

İki donanımın entegrasyonu ile ortaya çıkan modem routuer, öncelikli olarak internet bağlantısının dağıtımında ortaya çıkar. Modem, genel anlamda internet bağlantısının merkezi sunucudan bir ortama aktarılması işlevine yanıt verirken router bağlantının yerel dağıtımına odaklanır. Türkçe karşılığı dağıtıcı olan router, kullanıldığı ortamda bağlantının daha uzak konumlardan erişilebilir olması, tüm birimlere aktarılması gibi amaçlarla kullanılır. Basit bir örnek vermek gerekirse evlerde kullanılan routerlar kablolu ya da kablosuz olarak internet bağlantısının modem üzerinden uzaktaki odalara götürmek amacıyla da kullanılabilir.

 

Modem Router Teknik Özellikleri Nelerdir?

Modem Router yukarıda da bahsedildiği üzere hem modem hem de router işlevlerinin bir araya getirildiği donanımlar olarak öne çıkarlar. Bu noktada, modem + router seçeneklerinin hem işlevsel hem de tasarımsal açıdan daha ergonomik donanımlar olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra modem router seçenekleri, bağlantının çok birimli bir bağlam üzerinden dağıtılmasına da olanak verir. Özellikle iş yeri gibi ortamlarda oldukça işlevsel kullanım olanakları sağlayan modem router modelleri; bağlantıya erişim kapasitesinin arttırılması ve bağlantının kapsama alanının genişletilmesi gibi amaçlarla da kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş :

Buralarda Paylaş :