Hibrit Telefon Sistemi

Hibrit Telefon Sistemi Nedir?

Hibrit telefon sistemi, harici telefon hattı bağlantıları ve dahili telefon cihazlarını koruyarak geleneksel bir telefon sisteminin tüm avantajlarını birleştiren telefon sistemidir. Hibrit telefon sistemi, tüm iş iletişimi ihtiyaçları karşılamak için zengin özelliklere sahip işlevsellik ve esneklik sunar.

Hibrit telefon sistemi, geleneksel bir telefon sistemi ile IP üzerinden Ses (VoIP) sistemi arasında bir “adım taşı” olarak düşülebilir. Hibrit telefon sistemi her büyüklükteki işletmeler için mükemmel bir seçenektir. Kurulumu ve bakımı kolaydır ve çok uygun maliyetlidir. Ayrıca esnek bir şekilde yapılandırılabilir ve genişletilebilir, bu da onu ideal geçici sistem yapar ve gelecekte bulut tabanlı bir VoIP çözümüne sorunsuz bir geçiş sağlar.

 

Hibrit Telefon Sistemleri nasıl çalışır?

Hibrit Telefon Sistemleri, Dijital Telefon Sistemi ile İnternet tabanlı (VOIP) Telefon Sisteminin bir karışımıdır. Bu, SIP Hatlarını, Dijital Hatları ve / veya hatta Analog Hatları kullanarak yapabileceğiniz ve alabileceğiniz anlamına gelir. Sistem iş ofisinizde yer alır ve hem kablosuz hem de sabit el cihazlarının seçimi ile esneklik sunar.

Bu nedenle, hibrid telefon sistemleri hem ISDN hem de SIP telefon hatlarından yararlanabilir, bu da sistem güvenliğini ve dolayısıyla iletişim maliyetlerini daha esnek bir şekilde yönetilebileceği anlamına gelir.

Geleneksel olarak, hibrit telefon sistemleri, analog veya ISDN tabanlı PBX sistemleri ile Bulut tabanlı VOIP sistemleri arasında bir atlama taşı görevi görür. Mevcut sisteminizi internet üzerinden bağladıktan sonra, sonunda barındırılan bir VOIP sistemine tam olarak geçmek isteyebilirsiniz.

 

Hibrit Telefon Sistemlerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Hibrit telefon sistemleri iki farklı iletişim çözümünden gelen teknolojileri birleştirdikçe, son derece zengin özelliklere sahip olabilirler. Hangi özelliklerin geçerli olacağı, hangi sistemi seçtiğinize bağlı olacaktır, ancak işte piyasadaki birçok üründen görülen örneklerden sadece birkaçı:

  • E-postayla sesli posta: Dijital sistem, sesli mesajınızı gelen arayanlara, toplantıda veya tatil için ofisten uzakta olsanız da durum hakkında bilgilendirmek için kolayca yapılandırmanıza olanak tanır. Ayrıca, hibrit telefon sistemleri mesajı kaydedebilir ve bir e-posta ile gönderebilir, hatta metne kopyalayabilir, böylece sistemde olmasanız bile erişebilirsiniz.
  • Çağrı kaydı: Bir çağrı cevapsızsa, onu takip ettiğinizden emin olabilirsiniz. Hibrit telefon sistemleri, erişebileceğiniz bir gösterge tablosundaki tüm çağrıların ayrıntılarını günlüğe kaydeder, böylece sesli mesaj bırakmamış olsalar bile kimin aradığını görebilirsiniz.
  • Çağrı bekletme: Müşterilerinizi ve diğer gelen arayanları geri çevirmek yerine, hibrit bir telefon sistemi onları bir resepsiyonist ile bağlayabilir veya meşgulse müzik veya pazarlama mesajı çalabilir. Bu nedenle, çağrılarının cevaplanması muhtemel olduğunu bilerek hatta bekleyebilirler.
  • Çağrı kaydı: Kayıtlı çağrılar, bir dizi dahili iyileştirme için kullanılabilir. Eğitim, denetim veya veri toplama amacıyla, hibrid telefon sistemi üzerinden alınan ve yapılan tüm aramaları dinleyebilirsiniz. İşletmenizi her seferinde olumlu bir deneyim haline getirin. Çalışanlarınızın telefonla müşterilerle konuşma şeklini iyileştirebilir ve izleyebilirsiniz.
  • Çağrı aktarma: Çoğu telefon sistemi gibi, hibrit telefon sistemleri de bir düğmeyle arayanı bir hattan diğerine aktarmanızı sağlar. Ancak, Bulutta barındırılan gösterge tablosu, bunu bir bilgisayar ekranından bir telefondan olabildiğince kolayca yapmanızı sağlar.
  • Otomatik çağrı yönlendirme: Bazı hibrit telefon sistemleri, belirli bir anda kimin olursa olsun arayanların birisine ulaşabilmesini sağlamak için önceden programlanabilir. Otomatik çağrı yönlendirme, bir kişiye veya takıma çağrı yapabilir ve eğer mevcut değilse, bir sonraki olası ilgili kişi veya takıma geçerek daha hızlı yanıt ve cevapsız çağrı şansını azaltabilir.

 

Hibrit Telefon Sistemlerinin Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, Hibrid Telefon Sistemleri, işletmelerin hem analog ISDN telefonlarının hem de Bulut tabanlı VoIP sistemlerinin SIP teknolojisinin avantajlarından yararlanmasına izin verir. Peki kulanım alanları ve avantajları nelerdir?

  • Hat kiralama maliyetlerini azaltın: Birçok işletme sahibi hibrid telefon sistemlerini analog veya dijital sistemleri ile tam bir SIP tabanlı telefon iletişim sistemine dönüştürme arasında bir orta nokta olarak görüyor. Hibrit sistemler, tam ölçekli bir geçiş için hemen ödeme yapmak yerine, sistemi önce kısmen taşıyarak maliyetleri yönetmenize olanak tanır.
  • Her iki dünyanın da en iyisi: Hibrit Telefon Sisteminin ana avantajlarından biri, hem VOIP hem de Dijital Telefon Sistemlerinden daha fazla güvenilirlik sunmalarıdır. Bir tür hat başarısız olursa, örneğin ISDN, aramaları SIP üzerinden otomatik olarak içeri ve dışarı yönlendirebilir. Bu, Bulut tarafından barındırılan çağrı hizmetlerinize bir şekilde erişiminizi kaybederseniz, geleneksel telefon hatlarına hala erişebilmenizi sağlar. Elbette, ISDN hatlarınız kesilirse SIP bağlantıları aynı avantajı sunar.
  • Esnek yapılandırma ve genişletme: Ofis iletişiminizi ölçeklendirmeniz gerekiyorsa, bunu karma telefon sistemiyle yapmak, geleneksel dijital veya analog bağlantıyla yapmaktan çok daha kolaydır. Yeni dijital cihazları sisteme kolayca bağlayabilirsiniz ve ek ekipman satın almanız gerekmeyebilir. Çağrı kapasitesini artırmak için ek SIP lisansları satın almanız yeterlidir.
  • Ekipman homojenliği: NEC, Panasonic veya Avaya gibi hibrid PBX el cihazları üretici tarafından belirli Hibrit ofis telefon sistemiyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle özelliklere kolayca erişilebilir ve genellikle daha zarif ve tutarlı bir çözümdür. Barındırılan VOIP, anahtar özelliklere erişmek için kısa kodlar kullanmanızı gerektirir, çünkü Cisco, Yealink, Polycom veya SNOM gibi popüler telefonlar genellikle barındırılan platformdan farklı bir üreticidir ve bazen sınırlı özelliklere neden olabilir. Geniş bant yönlendirici ve POE anahtarları da genellikle farklı üreticiler tarafından yapılır.

Hibrid iş telefonu sistemleri ISDN telefon sistemlerinden VoIP çözümlerine geçişte genellikle tek bir adım olarak düşünülebilirken, avantajları dikkate değer.  Hibrit telefon sistemleri, farklı özellikleri ve erişim sağlayıcılarını bir araya getirme konusunda birçok varyasyona sahiptir ve bu da şirket iletişimini optimize etmek isteyen işletme sahipleri için en esnek seçimdir. Örneğin, büyük bir merkezi ofisi ve birkaç uzak konumu veya uzak çalışanları olan uluslararası şirketler, lojistik şirketleri, zincir mağazalar ve diğerleri, bu tür ofis telefon sisteminin potansiyel kullanıcılarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş :

Buralarda Paylaş :